Rzeźbiarskie mistrzostwa w Poznaniu

Prawie 90 rzeźbiarzy, wśród nich najwybitniejsi twórcy europejscy, pokaże swoje prace na Międzynarodowym Triennale Rzeźby rozpoczynającym się we wtorek w Poznaniu.

Tradycja wielkich ekspozycji rzeźbiarskich ma w Poznaniu już 30 lat - najpierw było to Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, potem Międzynarodowe Biennale Rzeźby. - W tym roku zmieniliśmy formułę na triennale, żeby dopasować się do rytmu pracy rzeźbiarzy - mówi Robert Sobociński, rzeźbiarz i dyrektor generalny imprezy. Po raz pierwszy zamiast jednej zbiorowej ekspozycji zaplanowano ponad 40 wystaw indywidualnych. Zobaczymy prace artystów tworzących we Francji, Niemczech, Holandii, Austrii i Polsce. Uczestników wytypowała trójka kuratorów: Françoise Monnin, François Dournes i Robert Sobociński.

Na 3 tys. m kw. poznańskiego zamku stanie ponad 200 rzeźb z najróżniejszych tworzyw: od kamienia, przez brąz, drewno, glinę, aluminium, stal, żeliwo, gips, aż do żywicy. Zajmą nawet gabinet w 1939 roku przebudowany dla Hitlera. W gabinecie - w którym zresztą führer nigdy nie był - Faust Cardinali rozleje na środku tonę lakieru poliwinylowego. Jego instalacja ma być hołdem złożonym twórcom znieważonym przez Hitlera, których dzieła znalazły się na wymyślonej przez Goebbelsa wystawie "Sztuka zwyrodniała": Beckmannowi, Chagallowi, Groszowi, Kandinskiemu, Klee, Kokoschce i wielu innym, którzy zmarli w obozach koncentracyjnych.

O ginącym Trzecim Świecie przypomną prace Ousmana Sow - Senegalczyka mieszkającego w Paryżu i Dakarze. Artysta zasłynął rzeźbami przedstawiającymi członków afrykańskich plemion: Nouba, Masajów, Zulusów i Peulh. Najbardziej znany cykl "Nouba" narodził się z fascynacji albumem słynnej reżyserki Leni Riefenstahl (autorki nazistowskich filmów propagandowych), która na początku lat 70. fotografowała sudańskie plemię Nouba.

Na wtorkowy wernisaż do Poznania zjadą rzeźbiarskie sławy, m.in. William Chattaway, którego dzieła można oglądać w Centrum Pompidou i British Museum. Magdalena Abakanowicz z myślą o triennale przygotowała grupę żeliwnych postaci "5 żelaznych figur". Z Danii przyleci słynny Bjorn Nordahl, a z Francji - Nicolas Alquin, syn Pierra Alechinskiego, światowej sławy malarza i grafika, i Axel Cassel, z Niemiec Dietrich Mohr i Michael Schoenholtz. Honorowym gościem triennale będzie jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy w kamieniu, 83-letni Eugene Dodeigne. Jego prace zostaną w Polsce pokazane po raz pierwszy.

Do prezentacji konkursowych zakwalifikowano prawie 40 artystów z całej Europy - w tym sporo instalacji z wykorzystaniem światła, dźwięku i wideo. W dniu otwarcia triennale jury przyzna Grand Prix i medal dla młodego artysty.

Międzynarodowe Triennale Rzeźby "Wrażliwość", Poznań 2006, CK Zamek, do 31 października

Copyright © Agora SA