Coetzee w Polsce

Noblista John Maxwell Coetzee spotka się z polskimi czytelnikami dziś i jutro w Warszawie, a w piątek w Krakowie

Dziś o godz. 18 południowoafrykański laureat literackiej Nagrody Nobla będzie podpisywał książki w warszawskim empiku na Nowym Świecie. W czwartek o godz. 19 spotka się z miłośnikami swojej twórczości w Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki. Rozmowa będzie się odbywała w języku angielskim bez udziału tłumacza. W piątek o godz. 18 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się jego wieczór autorski, podczas którego Coetzee wygłosi odczyt literacki.

Coetzee (ur. w 1940 r. w Kapsztadzie) studiował matematykę i literaturę. Na początku lat 60. wyjechał do Wielkiej Brytanii, a potem do USA. W latach 80. wrócił do RPA, by objąć stanowisko profesora literatury angielskiej na uniwersytecie w Kapsztadzie. Od czterech lat mieszka w australijskiej Adelajdzie. Dwukrotnie przyznano mu prestiżową Nagrodę Bookera (za "Życie i czasy Michaela K." w 1983 r. i "Hańbę" w 1999 r.). Nobla otrzymał za "portretowanie zaskakujących komplikacji, jakie pociąga za sobą bycie outsiderem". Poza pisaniem powieści zajmuje się tłumaczeniami i krytyką literacką.

Krytycy porównują jego oszczędny, surowy styl do pisarstwa Kafki i Becketta. Głównym tematem jego książek jest piętnowanie rasizmu, dyskryminacji i przemocy. W Polsce wydano m.in.: "W sercu kraju", "Czekając na barbarzyńców", "Mistrz z Petersburga", "Hańba" i "Wiek żelaza". W tym roku ukazała się jego powieść "Elizabeth Costello" (Znak) o fikcyjnej pisarce (być może porte-parole pisarza), która podróżuje po świecie, odbierając kolejne nagrody i dając odczyty. Zamiast opowiadać o swojej twórczości, czego spodziewa się publiczność, podejmuje trudne problemy: zła, praw zwierząt, racjonalizmu, Holocaustu. Powieść składa się z fragmentów jej wykładów, wierszy, opowiadań.

W najbliższą sobotę w "Gazecie Świątecznej" przedrukujemy tekst krakowskiego wystąpienia pisarza.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.