Obchody 400. rocznicy urodzin Rembrandta

W piątek otwarcie wielkiej wystawy Rembrandt - Caravaggio w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Rok Rembrandta w Holandii już trwa. Właśnie skończyła się w Amsterdamie znakomita wystawa wszystkich dzieł Rembrandta z kolekcji tutejszego Rijksmuseum, w tym takie arcydzieła, jak "Autoportret w wieku młodzieńczym" czy "Izaak i Rebeka", znany też jako "Żydowska narzeczona". Dziś zaś otwarcie wystawy "Rembrandt - Caravaggio" w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. To najbardziej spektakularna wystawa Roku Rembrandtowskiego.

Wystawa pokazuje 25 obrazów dwóch wielkich artystów baroku. Caravaggio (1571-1610) przecierał szlaki nowego stylu, był twórcą tej ekspresyjnej maniery malarskiej. A Rembrandt (1606- 1669) czerpał z Caravaggia, jak wielu malarzy w XVII-wiecznej Holandii.

Wystawa urządzona została w Muzeum Van Gogha nieprzypadkowo. Tak jak bez Caravaggia nie byłoby Rembrandta, tak bez Rembrandta nie byłoby van Gogha - największego holenderskiego malarza XIX wieku. Związki van Gogha z Rembrandtem będą tematem osobnego pokazu.

Między Caravaggiem a Rembrandtem podobieństwa są oczywiste. Teatralizacja scen, które są wydobywane strumieniem światła z ciemnego tła, jakby w nocy, była dla obu malarzy głównym instrumentem budowania dramatycznego nastroju i przykuwania uwagi widza.

Obaj też byli mistrzami suspensu. Wystawa ukazuje dwa podobne pod względem kompozycji i rodzaju narracji płótna przedstawiające "Ofiarę Izaaka": Rembrandta z Ermitażu w St. Petersburgu i Caravaggia z Galerii Uffizi we Florencji. W obu anioł zatrzymuje rękę Abrahama w ostatniej chwili.

Caravaggio i Rembrandt wciąż inspirują współczesnych filmowców. W czerwcu w Rijksmuseum w Amsterdamie brytyjski reżyser Peter Greeneway pokaże swoją instalację na temat jednego z najsławniejszych płócien Rembrandta - "Straży nocnej".

Na wystawie w Muzeum Van Gogha zobaczymy też różnice między artystami. Caravaggio to malarz kontrreformacji malujący sceny z Ewangelii na zamówienie kościołów. Rembrandt to malarz Starego Testamentu, autor wspaniałej "Uczty Baltazara".

Rembrandt jest malarzem w dużym stopniu związanym z życiem domowym, maluje swego syna Tytusa i swoją żonę Saskię. Życie prywatne Caravaggia nie przedostało się do jego malarstwa, a przez to wciąż stanowi przedmiot dochodzeń badaczy i autorów romansów.

Rembrandt też nie został poznany do końca. Obecnie w Miejskim Muzeum w Lejdzie trwa wystawa "Matka Rembrandta". Czy starsza kobieta znana z wczesnych obrazów artysty to jego matka, tak jak to przyjęto w literaturze i w tradycji?

W listopadzie w Żydowskim Muzeum Historycznym w Amsterdamie zostanie otwarta wystawa "Żydowski Rembrandt". Artysta miał dom w żydowskiej dzielnicy Amsterdamu i malował portrety Żydów. W Rijksmuseum znajduje się np. jego wybitny portret uczonego Efraima Bueno. Ale czy młode dziewczyny na innych jego obrazach to naprawdę "żydowskie narzeczone"? O prawdzie i legendzie żydowskiego Rembrandta opowie ta wystawa.

Na imprezy dotyczące Rembrandta natrafimy w tym roku także poza Holandią: w Kopenhadze, Kassel, Paryżu i Warszawie, gdzie w Muzeum Narodowym jesienią zostaną pokazane ryciny i rysunki artysty ze zbiorów polskich.

Copyright © Agora SA