Strażnicy Doków w Gdańsku

Dzisiaj w gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa otwarcie wystawy w rocznicę powstania ?Solidarności". Ma pokazać jak współcześni artyści rozumieją symbole i pamięć Sierpnia

Wystawa odbywa się na terenie Stoczni Gdańskiej, w jednej z hal pofabrycznych, gdzie rok temu ulokował się niezależny Instytut Sztuki Wyspa. Ta galeria, pracownia i miejsce spotkań prowadzona jest przez krytyka sztuki Anetę Szyłak i artystę Grzegorza Klamana. Wystawa, jak wiele innych w kraju, została zorganizowana w ćwierćwiecze podpisania porozumień gdańskich. - Jej tematem jest pamięć o "Solidarności", ale też to, jak pamięć modyfikuje się z upływem czasu, w jaki sposób emocje wpływają na recepcję przeszłości - mówi Aneta Szyłak, autorka koncepcji wystawy.

Dwa ważne dzieła, które stanowią punkt wyjścia dla wystawy, to pokazywany na monitorze film "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy oraz autorska odbitka słynnego plakatu z 1980 r. z logo "Solidarności" Jerzego Janiszewskiego, obecnie własność Fundacji Signum. W filmie Wajdy sytuacje prawdziwe i wykreowane mieszają się ze sobą, a logo "Solidarności" to slogan, który w ciągu ostatnich miesięcy przeżywa prawdziwy renesans - zarówno w solennych powtórzeniach, jak i w licznych, coraz bardziej pomysłowych i niestandardowych parodiach i trawestacjach.

Do nich należy koszulka z napisem "Przeszłość" zaprojektowana przez młodą artystkę Annę Witkowską. Tygodnik "Wprost" tydzień temu zapowiedział wystawę jako "skandal". Aneta Szyłak uważa, że ten zarzut jest absurdalny, wystawa ani nie podważa wartości Sierpnia, ani nie bezcześci jego symboli, natomiast poddaje je interpretacji. Większość prac artystów młodego i średniego pokolenia odwołuje się do symboliki Sierpnia, ważnych obrazów, które pozostały w zbiorowej pamięci, do heroicznych postaci.

Zbigniew Libera pokaże dwie nowe prace fotograficzne, które opierają się na montażu dokumentalnych zdjęć z czasów solidarnościowej rewolucji, Grzegorz Klaman - instalację "Izba Pamięci Lecha Wałęsy" w dawnym warsztacie pracy przywódcy strajku. Dokumentalnym materiałem filmowym operują Anna Żemojdzin i Marek Sobczyk.

Otwarcie w piątek. W sobotę i niedzielę w Instytucie Sztuki "Wyspa" odbędzie się sesja "Arte.Act: polityczny potencjał sztuki" zorganizowana we współpracy z kwartalnikiem "Krytyka Polityczna", w której wezmą udział m.in.: Irit Rogoff, Stefan Nowotny, Dorota Monkiewicz, Sławomir Sierakowski, Maciej Gdula. Będą dyskutować o zaangażowaniu politycznym współczesnej sztuki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.