Opowiedzą mity i legendy od nowa

Najwybitniejsi pisarze z całego świata opowiedzą na nowo znane mity i legendy. W tym gronie pojawią się również Polacy

Seria "Mity" to pomysł brytyjskiego wydawnictwa Canongate. Prace nad projektem trwały od sześciu lat. Wydawcy udało się namówić do współpracy takie znakomitości jak Toni Morrison (amerykańska powieściopisarka, laureatka Nagrody Nobla), Wiktor Pielewin (najpopularniejszy obecnie pisarz rosyjski), Stephen King czy Gabriel Garcia Márquez. Każdy autor sam wybrał jakąś opowieść z mitologii greckiej, nordyckiej, azteckiej i pisze ją po swojemu.

Seria "Mity" zapowiada się jako największe wydarzenie wydawnicze tego roku w Europie. Pierwsze książki pojawią się jednocześnie w 31 krajach świata - poza Europą również w Kanadzie, Brazylii, Chinach, Japonii, Korei, Indiach i na Tajwanie. Według Canongate to projekt niedający się porównać z żadnym innym pomysłem wydawniczym na świecie. Sami Brytyjczycy by mu nie sprostali, dlatego Canongate zaprosiło do współpracy wydawnictwa z każdego z państw uczestniczących w projekcie. Premierę pierwszych tytułów zaplanowano na 21 października podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

W Polsce serię będzie wydawał Znak, który nie ukrywa, że liczy na jej sukces. Jako pierwsza ukaże się "Krótka historia mitu" Karen Armstrong. Specjalistka zajmująca się religioznawstwem (przez siedem lat była katolicką zakonnicą) przedstawia dzieje powstawania mitów od paleolitu przez starożytność aż do współczesności. Autorka stawia pytanie o obecną wartość mitów.

Po eseju Armstrong następne książki to typowe powieści. Każdy kraj samodzielnie wybiera kolejność ukazywania się tytułów. Druga w serii w Znaku będzie "Penelopiada" Margaret Atwood. Najbardziej znana na świecie współczesna pisarka kanadyjska ("Wynurzenie", "Kobieta do zjedzenia") przedstawia na nowo dzieje wojny trojańskiej i wieloletniej tułaczki Odysa. Czytelnik śledzi wydarzenia z perspektywy żony. Pisarka zrywa z homerowym mitem Odysa herosa, skupiając się na jego słabościach i romansach.

Już wiadomo, że w przyszłym roku ukażą się w Polsce dwie kolejne książki serii autorstwa Jeanette Winterson i Wiktora Pielewina. Obie są już przetłumaczone i przygotowywane do druku.

Brytyjski wydawca ma gotowy harmonogram do 2010 r., ale udział kolejnych pisarzy wciąż jest sprawą otwartą. Każdy kraj uczestniczący w projekcie może proponować swoim autorom udział w serii. Trwają rozmowy z kilkoma polskimi pisarzami, ale przedstawiciele Znaku nie chcą jeszcze podawać nazwisk. Nieoficjalnie mówi się o Pawle Huelle.

Według prognoz Canongate setna powieść oparta na współczesnych mitach trafi do księgarń w marcu 2038 r.

Copyright © Agora SA