Ruszył Rok Polski w Niemczech

Leszek Możdżer i Tomasz Stańko zagrali w sobotę w berlińskim Konzerthaus z okazji inauguracji Roku Polsko-Niemieckiego

Przemówienia wygłosili prezydenci obu krajów Aleksander Kwaśniewski i Horst Koehler. - Niech Rok Polsko-Niemiecki będzie dla naszych narodów rokiem wzmożonego dialogu, otwarcia, tolerancji i pojednania - apelował prezydent Polski, w którego przemowie znalazł się fragment po niemiecku. Kwaśniewski przypomniał, że w trakcie Roku miną dwie ważne dla obu krajów rocznice - 25. rocznica podpisania porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności", a także 40. rocznica wystosowania przez polski Episkopat listu do biskupów niemieckich.

Rok Polski to obecnie największe przedsięwzięcie promujące naszą kulturę. Odbywać się będzie pod hasłem "Twórcze napięcie", a jego program obejmuje ponad 100 imprez po obu stronach Odry - spektakli, koncertów, wystaw, a także konferencji. Już 6 maja we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się koncert upamiętniający 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej, podczas którego wykonana zostanie m.in. "Missa pro pace" Wojciecha Kilara. 26 maja na polsko-niemieckim jamboree we Frankfurcie spotkają się jazzmani z obu stron Odry. W ciągu następnych miesięcy wystąpią w Niemczech m.in. Sinofonia Varsovia, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Michał Urbaniak Group i Leszek Możdżer, a także Anna Maria Jopek. W Polsce będzie można zobaczyć m.in. "Zygfryda" Ryszarda Wagnera.

W trakcie Roku zostanie uruchomiona polsko-niemiecka rozgłośnia artystyczna Radio Copernicus nadająca na przemian z Polski i Niemiec. Na przełomie maja i czerwca zostanie w Dreźnie otwarta wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi, a 13 czerwca rozpocznie się w Berlinie Polococtail, festiwal młodej polskiej literatury. Nie zabraknie wystaw i spektakli teatralnych, m.in. "Dybuka" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Jesienią 2006 r. ukończone ma zostać przedstawienie "Wypędzeni", głos w dyskusji o problemie Niemców wypędzonych z Polski po II wojnie światowej. Reżyserii ze strony polskiej podjął się Jan Klata.

Więcej informacji: www.pl-de.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.