49. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Największa impreza wydawnicza w Polsce odbędzie się już po raz 49. w Pałacu Kultury i Nauki od 20 do 23 maja.

Gościem honorowym tegorocznych Targów jest Rosja, która przyśle do Warszawy niemal trzydziestu pisarzy, a dla swoich wydawców zarezerwowała 1,5 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej - to rekord w historii MTK.

Na Targach Rosjanie chcą odświeżyć wizerunek swojego kraju, tamtejsze Ministerstwo Kultury i Komunikacji Masowej wynajęło nawet poznańską agencję public relations Prelite, żeby przygotowała program "Rosja - odkrycie na nowo" (www.moscow-warsaw.com).

Cóż zatem odkryją dla nas Rosjanie? W przeddzień Targów do Warszawy przyjedzie wystawa "Obnażone dla Stalina. Radziecka fotografia erotyczna w latach 30. i 40.", która wcześniej bardzo się spodobała w Rosji i w Niemczech. W wieczór poprzedzający pierwszy dzień Targów w Sali Kongresowej PKiN odbędzie się koncert galowy "Gwiazdy sztuki rosyjskiej. Od klasyki do jazzu".

W Bibliotece Narodowej będzie miał miejsce Okrągły Stół Polska-Rosja z udziałem profesorów Aleksandra Jakowlewa i Janusza Tazbira oraz Salon Pisarzy z udziałem Ludmiły Pietruszewskiej. Do stołecznych klubów zawitają rosyjscy didżeje. Po Targach grupa rosyjskich pisarzy wyruszy w objazd po Krakowie i innych miastach, żeby spotkać się z polskimi czytelnikami.

Targi nie ograniczą się jednak tylko do Rosji, duże stoiska będą mieli także wydawcy z Włoch, Francji, Belgii i ze Słowacji, w sumie z 25 krajów. Już pierwszego dnia zostaną ogłoszone tegoroczne nominacje do Nagrody Literackiej "Nike", a w czasie Targów zostaną przyznane Nagroda im. Jerzego Kuryłowicza dla tłumaczy literatury naukowej i nagrody dla wydawców w 44. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsze książki roku 2003".

Będzie szereg ciekawych premier, w Pałacu spotkać będzie można między innymi Normana Daviesa, Jarosława Marka Rymkiewicza, Joannę Chmielewską oraz wielu innych autorów książek zarówno poważnych, jak i popularnych.

Dla fanów s.f. i fantasy bardzo ciekawie zapowiada się 22 maja duży blok Ars Fantastica, na który przybędzie polska śmietanka tego nurtu, m.in. Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański i Rafał Ziemkiewicz. Z autorami porozmawiać będzie można o totalitaryzmie, nowej science fiction i obliczach Polski w fantastyce.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.