W czerwcu nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się "Harda", najnowsza powieść Elżbiety Cherezińskiej, której bohaterką jest Świętosława, córka Mieszka i siostra Chrobrego, królowa Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii


Słońce zaszło płomienną łuną. Mężczyzna z jastrzębiem na ramieniu jechał na zachód wprost w krwistą poświatę. Krzyknęły ostatnie ptaki wracające do gniazd. Nad podmokłymi łąkami po obu stronach traktu zaczęły się unosić chłodne, siniejące pasma mgły. Na kolanach i udach czuł wilgotny chłód. Po dłuższej chwili czerwień rozpłynęła się, ustępując miejsca fioletom i granatom.

Ponaglił konia, gdy na drogę wybiegła chmara jeleni pod przewodem starej łani. Szły na żer. Ściągnął wodze.

Gdy przeszły, chciał ruszyć dalej, ale wierzchowiec cofnął się, parsknął, rzucił łbem, zastrzygł uszami. Jastrząb przestąpił z nogi na nogę.

Na trakt, niczym dziewięć strzał, wyskoczyła wataha wilków. Trzy potężne samce już rozdzielały się, by osaczyć stado. Za nimi susami podążały samice. Mógł zdjąć z pleców łuk, ale po co? Silniejszy musi wygrać, znał to aż do bólu. Jelenie i wilki zniknęły w wilgotnym mroku łąki, koń ruszył przed siebie. Nad majaczącym z boku łęgowym lasem wschodził księżyc. Rozmazany mgłą krąg tuż przed pełnią. Odruchowo zdjął kaptur i pokłonił się.
Pozostało 96% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej