http://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl/i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://bi.gazeta.pl/im/6/6164/m6164086.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Mizofonia: gdy pyszny rodzinny obiad jest torturą

sand
2011-09-06, ostatnia aktualizacja 2011-09-07 13:25

Gdy czyjeś żucie, mlaskanie, posapywanie, szuranie kapciami sprawia, że chcesz go rozszarpać na strzępy, a w środku miłej pogawędki przy stole krzyczysz nagle "przestań!" może to oznaczać, że jesteś chory. Mizofonia - niemożność zaakceptowania pewnych dźwięków - to schorzenie całkiem niedawno opisane przez medycynę, rzadko diagnozowane i póki co niewyleczalne - pisze New York Times

Żucie gumy balonowej
123rf.com
Żucie gumy balonowej
Chorują najczęściej dzieci około dziesiątego roku życia i nastolatki, a z czasem stan tylko się pogarsza: dochodzą kolejne dźwięki, których człowiek nie jest w stanie znieść. Chory często słyszy: "daj spokój, kontroluj to", albo: "z czasem ci przejdzie". Niestety nie przechodzi i nie da się wziąć w garść i nie przejmować.

Osoby cierpiące na mizofonię często są też błędnie diagnozowane, jako że choroba jest rzadka i mało lekarzy miało z nią styczność. Chorzy dowiadują się więc, że mają depresję, chorobę dwubiegunową, fobie.

- Ta przypadłość nie jest wymyślona, chory nie jest w stanie tego kontrolować. Płacze, bo zewsząd słyszy: "pozbieraj się". A prawda jest taka, że z czasem zaczyna budować całe swoje życie pod dyktando dochodzących dźwięków - mówi dr Marsha Johnson, audiolog, prowadząca forum dla osób z mizofonią.

Chorzy przestają jeść posiłki ze współmałżonkami, dzieci nie są w stanie chodzić do szkoły czy do kolegi w odwiedziny.

- To mikstura paniki, strachu i złości - opisuje cierpiąca na mizofonię Adah Siganoff - Zalewa mnie taka fala i nie jestem w stanie tego opanować, zanim nie krzyknę czegoś w rodzaju: "zamknij się!".

- Nikomu nie przyznaję się do choroby. Mówię, że boli mnie głowa - tłumaczy Donna McDow, 57-letnia sekretarka - Każdy rozumie ból głowy.



Źródło: Gazeta Wyborcza
  • 2
  • 1
  • 11 komentarzy
  • Drukuj
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    17 głosów

Kolekcje i dodatki w "Gazecie Wyborczej"

W poniedziałek z ''Gazetą'':