Prof. Marian Grzybowski

Obaj w latach latach 1991-96 chodzili na zajęcia profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował wtedy Katedrą Współczesnych Systemów Ustrojowych.

Marian Grzybowski (urodzony w 1945 r.) ukończył Wydział Prawa i Administracji UJ. W latach 1968-70 odbył aplikację sądową. Od 1990 r. jest profesorem nauk prawnych, a od 1994 r. profesorem zwyczajnym.

- Profesor był lubiany przez studentów, wykładał nam, jak wielkie reformy ustrojowe czekają Polskę po roku 1989. Uświadamiał, że to my, absolwenci prawa, będziemy budowali nowy ład w kraju - opowiada jeden ze studentów prof. Grzybowskiego z tamtych czasów.

W latach 1991-94 był członkiem Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Tworzenia Prawa Rady Legislacyjnej przy premierze. Był także ekspertem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

W 1996 r. prof. Grzybowski został prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Zrezygnował z tej funkcji, gdy w 2001 r. Sejm - z rekomendacji SLD - wybrał na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak do dzisiaj ma zajęcia ze studentami i prowadzi Katedrę Prawa Ustrojowego Porównawczego.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej