Politycy: Targalski powinien odejść Przeczytaj

To drugie rozstanie Szumańskiej z Polskim Radiem. Po raz pierwszy odeszła po wprowadzeniu stanu wojennego, gdy nie chciała "wykazać skruchy", a członków komisji weryfikacyjnej pytała o kompetencje do oceny dziennikarzy. Otrzymała pismo, że "w trybie nagłym, z racji zagrożenia, jakie stwarza dla bezpieczeństwa państwa, nie może pracować w radiu".

"Z pamiętnika młodej lekarki" zaczęło się wtedy ukazywać w "Tygodniku Powszechnym". Szumańska do dziś jest felietonistką "Tygodnika".

W czasie wojny konspirowała w Kedywie, brała udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie studiowała filozofię, historię sztuki i aktorstwo w studiu przy Starym Teatrze w Krakowie.

Grała w teatrach w Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu. Od 1958 r. pracowała w redakcji "Studia 202" rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Jest współautorką satyrycznych audycji w radiowej "Trójce" "60 minut na godzinę" i "Zsyp" (cykl "Z pamiętnika młodej lekarki"). Brała udział w wielu rejsach dalekomorskich, wydała kilkadziesiąt książek podróżniczych.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej