W najnowszym sondażu partyjnym dla "Rzeczpospolitej" PiS wciąż prowadzi, ale partia rządząca traci najwięcej. Obecnie gotowość oddania głosu na formację Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 29 proc. badanych - a to oznacza spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniem z końca sierpnia.

Jednocześnie mocno zyskuje Nowoczesna, która znalazła się na drugim miejscu. Na partię Ryszarda Petru chce głosować 25 proc. ankietowanych. Tym samym ugrupowanie to zyskuje aż 5 pkt proc.

Trzecie miejsce zajmuje PO, na którą chce głosować 13 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.). Większych zmian nie odnotowało ugrupowanie Kukiz'15, które ma 10-proc. poparcie (spadek o 1 pkt proc.).

Według sondażu tak SLD, jak i Razem popiera po 5 proc. Polaków, zaś PSL i KORWiN - po 3 proc.Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, wzięłoby w nich udział 57 proc. badanych. To wzrost o 7 pkt proc. Być może Polaków zmobilizował spór o aborcję. We wrześniu Sejm skierował do dalszych prac obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji. Wywołało to falę oburzenia. Jeszcze przed głosowaniem członkowie Partii Razem zachęcali do wzięcia udziału w "czarnym proteście". W sobotę przed Sejmem Inicjatywa Polska z Barbarą Nowacką na czele zorganizowała demonstrację "Żarty się skończyły". Z kolei dzisiaj - na znak protestu - kobiety z całej Polski nie pójdą do pracy.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej