Raport z badań socjologicznych " Uprzedzenia, strach czy niewiedza? Młodzi Polacy o powodach niechęci do przyjmowania uchodźców"* - opublikowało właśnie Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Od stycznia do marca 2016 badacze przeprowadzili 60 wywiadów - po 20 w Warszawie, Pruszkowie i Łodzi - z osobami w wieku 18-30 lat. Wybrali tylko tych, którzy zadeklarowali niechęć do uchodźców. Wśród nich są kibice, działacze ONR, uczestnicy Marszu Niepodległości, ale i fanka heavy metalu, tancerz hip-hopu, gej. Sympatycy rozmaitych opcji politycznych, najwięcej PiS-u (11 osób) lub partii KORWiN (10).

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali przez wszystkie przypadki. "Będą rozróby, będą gwałty, terroryzmy, zaczną się kradzieże, porywanie dla okupu i nie tylko; będzie dochodzić może nawet do podpaleń, będą po prostu nas mordować".

Powoływali się na sytuacje z zachodniej Europy, głównie Francji i Niemiec, które znają z filmików w internecie. "Codziennie słyszy się o jakiejś awanturze ze strony jakiegoś imigranta, który ma na drugie Ahmed czy Mahomet".
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej