Badanie przeprowadzono pod koniec minionego tygodnia (12-13 sierpnia), dzień po orzeczeniu Trybunału dotyczącym najnowszej wersji ustawy o TK autorstwa PiS. Werdykt sędziów był dla PiS niekorzystny - uznali oni za niekonstytucyjne kilkanaście przepisów.

Ankietowani odpowiadali w sondażu m.in. na pytanie "Czy wyrok TK z 9 marca powinien zostać opublikowany przez rząd?". Chodzi o orzeczenie dotyczące PiS-owskiej nowelizacji mającej "naprawić" Trybunał. Sędziowie uznali ją za niekonstytucyjną, ale rząd odmówił opublikowania tego wyroku.

Okazuje się, że 70 proc. badanych chce publikacji. 15 proc. ankietowanych nie zgadza się z tym, a kolejne 15 proc. badanych odpowiedziało: "nie wiem".Jak przypomina "Rzeczpospolita", jeszcze wiosną większość wyborców PiS (55 proc.) wyrażała przekonanie, że orzeczenia drukować nie należy, a za drukiem opowiadało się 38 proc. stronników partii prezesa PiS. Według najnowszego sondażu nawet w elektoracie PiS częściej popierany jest druk wyroku (45 proc.) niż wstrzymywanie publikacji (37 proc.).
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej