Kancelaria podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał w sumie osiem ustaw, w tym także o podatku od sprzedaży detalicznej (powszechnie nazywanym podatkiem handlowym) i aktywizacji przemysłu okrętowego.

Nowa ustawa o Trybunale wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Nie respektuje najważniejszych zaleceń Komisji Weneckiej, m.in. zaprzysiężenia sędziów wybranych przez poprzedni Sejm i publikacji wyroku z 9 marca 2016 r. Dotyczy on nowelizacji ustawy o Trybunale, którą przegłosował PiS. TK uznał 9 marca za niekonstytucyjne m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez Trybunał według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Kuchciński zabiera głos opozycji

27 godzin zabrało politykom PiS ostateczne przepchnięcie swojej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ostatni etap trwał od 9 rano w czwartek 22 lipca, gdy Senat przegłosował poprawki do ustawy, do południa w piątek 23 lipca, kiedy zatwierdził je Sejm.
Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej