"Odmawiam wykonania roll up'u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" - w ten sposób pracownik drukarni odpowiedział na zamówienie, jakie złożyła Fundacja LGBT Business Forum. Istniejąca od 2012 r. organizacja zajmuje się m.in. badaniem rynku i środowiska pracy osób nieheteroseksualnych. Ponieważ sprawy nie udało się załatwić polubownie, znalazła finał w sądzie.

- W kontakcie z drukarnią od samego początku czuliśmy się jak konsument drugiej kategorii - mówi prezeska fundacji Jej Perfekcyjność. - Dlatego postanowiliśmy działać i pokazać, że nie można traktować naszej organizacji gorzej niż innych tylko dlatego, że działamy na rzecz równości osób LGBT.

Przed kilkoma dniami Sąd Rejonowy w Łodzi uznał zachowanie pracownika drukarni za wykroczenie. Zgodnie z artykułem, na który powołał się sąd, "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług (...), umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny". I sąd grzywnę w wysokości 200 zł na rzecz skarbu państwa zasądził. O sukcesie Kampania przeciw Homofobii, która zaangażowała się w sprawę, poinformowała w poniedziałek.
Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej