Stowarzyszenie "Santa" Obrona Puszczy Białowieskiej z Hajnówki to organizacja wyjątkowa. Zrzesza "ekologów-entuzjastów wycinki puszczy". Santa jest organizacją bliską ministrowi ochrony środowiska Janowi Szyszce oraz Lasom Państwowym. Wspiera wszystkie ich działania. "Nasze poglądy na puszczę [z ministrem Szyszką] są zbieżne" - mówił w styczniu "Wyborczej" Leon Chlabicz, wiceprezes stowarzyszenia.

Organizacja wspierała Szyszkę w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Minister zapraszał i zaprasza ją do Sejmu na organizowane przez siebie konferencje. 5 lipca 2016 otwierali wspólnie wystawę fotograficzną o Białowieży w kuluarach parlamentu. A Lasy Państwowe przekazały stowarzyszeniu w latach 2015-15 103 tys. zł.

"Działacze Santy od lat występują z ministrem na konferencjach i seminariach. Wspólnie zorganizowali (bez pozwolenia) pikietę na rzecz wycinki w puszczy (i przy okazji w obronie Telewizji Trwam) w kwietniu 2013 roku. Jan Szyszko wystąpił wtedy ze znaczkiem Santy w klapie marynarki" - opisuje serwis Oko.press. "Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o zagadkowej organizacji, która wspiera ministra i wyraża jego linię polityczną" - dodaje.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej