Czystki personalne w PKBWL przewiduje złożony w Sejmie przez posłów PiS projekt zmian w prawie lotniczym. Członkowie komisji stracą swoją funkcje 30 dni po wejściu w życie ustawy, która rozwiąże zawarte z nimi umowy o pracę.

Wyboru nowych członków tak jak do tej pory dokona minister infrastruktury i budownictwa, ale tylko na cztery lata (poprzedni - bezterminowo). Powoła nowego przewodniczącego na cztery, a nie jak do tej pory pięć lat, i jego zastępców. W skład komisji mają wchodzić - jak do tej pory - specjaliści prawa lotniczego, szkolenia i ruchu lotniczego oraz eksploatacji lotniczej, inżynierowie - konstruktorzy lotniczy. Komisja będzie mogła też zatrudniać ekspertów z zewnątrz.

Nowością jest to, że w komisji nie będzie już lekarzy specjalistów, prawdopodobnie dlatego, że takich lekarzy jest mało. Najważniejszą zmianą jest jednak to, że członkowie komisji będą powoływani na czteroletnie kadencje. Do tej pory byli wyznaczani przez ministra do prac w komisji bezterminowo. Miało to swoje zalety, bo dawało członkom komisji większe gwarancje niezależności i stabilności pracy, co budowało większe zaufanie do ich pracy oraz raportów z badań wypadków lotniczych.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej