Wynik 30 proc. to mniej o 4 punkty procentowe niż na początku maja - wynika z porównywalnego telefonicznego sondażu TNS.

Opozycja parlamentarna - PO, Nowoczesna i PSL - w sumie ma 37 proc. Platforma wyjątkowo w tym sondażu jest na drugim miejscu z 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Wcześniej - od końca roku - wyprzedzała ją Nowoczesna Ryszarda Petru, która teraz mogłaby liczyć na 16 proc. (spadek z 20 proc.).

Ponad 5-proc. progiem wyborczym są jeszcze tylko dwie partie - Kukiz'15 z poparciem 9 proc. (bez zmian) i partia KORWiN - 6 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). Partia Razem mogłaby liczyć na 4 proc., a SLD chyba już przestaje się liczyć, bo ma ledwie 3 proc.PiS popierają częściej kobiety (33 proc.) niż mężczyźni (28 proc.). Poparcie dla tej partii rośnie wraz z wiekiem. W grupie najmłodszych wyborców (18-29 lat) - 18 proc. Wśród najstarszych (50-59 lat) ponaddwukrotnie więcej - 38 proc. I maleje wraz z wykształceniem: Polacy po podstawówce 1,5 raza częściej wskazują PiS niż ci z wyższym wykształceniem.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej