Bitwa o Brexit
W wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński twierdzi, że jeśli nie dojdzie do reformy Unii Europejskiej, kolejne kraje Wspólnoty mogą pójść w ślady Wielkiej Brytanii. - W Polsce jest zupełnie inaczej. I Polska musi wyjść z inicjatywą i przedstawić jasną drogę przemian. Bo trzeba sobie jasno zdać sprawę, że pewna wizja Unii, forsowana od traktatu lizbońskiego, przegrała - przekonuje.

Zdaniem prezesa PiS należy wyraźnie sprecyzować, "gdzie jest Unia, a gdzie państwa członkowskie". Tak, by "Unia nie wtrącała się w to", "co może być załatwione na poziomie państw narodowych".

Kaczyński: Europa powinna być supermocarstwem, a państwa narodowe powinny...

Co powinno pozostać w sferze kompetencji UE? - Wszystko to, co jest potrzebne do istnienia wspólnego rynku. On sam się nie ureguluje, do tego potrzebna jest Unia. Musi istnieć wszystko to, co utrzyma sferę wolnego przemieszania się osób, swobodnego przepływu kapitału - opowiada Kaczyński. - Uważam też, że należy dążyć do tego, by UE stała się realnym podmiotem polityki międzynarodowej również w sferze militarnej.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej