Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 r. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne.

Żeby wciąć udział w tym konkursie, nie wystarczy być młodym. Trzeba zajmować się nauką naprawdę na poważnie. Jak bardzo? Wystarczy przyjrzeć się tematom nagradzanych prac. Najlepsze w tym roku dotyczyły matematyki, biologii i medycyny. Nagrodzono je równorzędnymi pierwszymi nagrodami - każdy z autorów otrzymał 6 tys. złotych.

Ich pomysły mogą zmienić świat

Igor Kaczmarczyk z Osinowa-Piotrowa (absolwent III LO w Gdyni, od października studiuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego) jest autorem pracy "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy". Kaczmarczyk wykazał, że uzyskane z bursztynu substancje czynne mogłyby zwalczać chorobotwórcze bakterie, np. gronkowca złocistego, nie szkodząc bakteriom jelitowym.
Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej