Jak podał portal WirtualneMedia.pl, w piątek rada nadzorcza Polskiego Radia podjęła uchwałę, w której zaleciła zarządowi spółki zwolnienie Andrzeja Mietkowskiego i jego zastępcy Pawła Ławińskiego, argumentując, że "członkowie rady zapoznali się z wynikami kontroli wewnętrznej". Dzień później zarząd PR odwołał dziennikarzy.

"Zarząd PR kieruje się niezrozumiałymi zasadami"

W obronie Mietkowskiego stanęło Stowarzyszenie Wolności Słowa, którego dziennikarz jest członkiem. SWS skupia opozycjonistów z lat 1976-89 oraz osoby zainteresowane problematyką wolności słowa. W sobotę - na wniosek Zofii Romaszewskiej, działaczki opozycji w PRL i współtwórczyni Komitetu Obrony Robotników - nadzwyczajne walne zgromadzenie Stowarzyszenia przyjęło uchwałę, w której protestuje przeciwko zwolnieniu szefa portalu Polskiego Radia.

"Andrzej Mietkowski, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej, redaktor Radia Wolna Europa od ośmiu lat tworzył i rozwijał ten portal. Zwolnienie go bez podania wiarygodnej przyczyny, w trybie natychmiastowym, dowodzi, że Zarząd Polskiego Radia w swojej polityce kadrowej kieruje się niezrozumiałymi dla nas zasadami. Niestety, nie jest to ostatnio jedyny przykład takiej polityki w mediach publicznych" - głosi treść uchwały przyjętej przez organizację.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej