Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (NPRH) to jedno z głównych źródeł finansowania badań w humanistyce. Na lata 2015-16 rozdano 87 mln zł. Ale nowy minister nauki Jarosław Gowin podważył decyzje rady programu, która przyznaje granty. I praktycznie wywrócił do góry nogami cały program.

Dotychczas NPRH finansował badania w trzech tzw. modułach. W module "Tradycja" można było się ubiegać o finansowanie badań "istotnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego", moduł "Rozwój" finansował interdyscyplinarne projekty wpływające na świadomość społeczną, a moduł "Umiędzynarodowienie" - tłumaczenia polskich prac naukowych na języki obce.

Koniec z "Rozwojem"

Min. Gowin zlikwidował moduł "Rozwój" - pieniądze (20-30 mln zł) przeznaczy na granty do 20 tys. zł dla młodych naukowców z małych ośrodków. Będzie tym zarządzać Narodowe Centrum Nauki.

"Umiędzynarodowienie", zamiast upowszechniać w obcych językach dorobek polskich humanistów, będzie teraz finansować tłumaczenia na polski klasycznych dzieł humanistyki i będzie się nazywać "Uniwersalia".
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej