Na początku stycznia Kancelaria Prezydenta poprosiła MSZ o opinię w sprawie ewentualnego odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi prof. Janowi T. Grossowi. Jak wyjaśnił rzecznik prezydenta Marek Magierowski, prezydent dostał bardzo dużo wniosków w tej sprawie. Zapytaliśmy MSZ, czy rekomendacja dla prezydenta jest gotowa. Dostaliśmy odpowiedź, że "resort zwrócił się do prokuratury prowadzącej sprawę prof. Grossa o informację o stanie postępowania". W MSZ odetchnęliby z ulgą, gdyby prokuratura postawiła zarzuty Grossowi.

- Prezydent miałby ułatwione zadanie, a z naszego resortu rekomendacja o odebranie orderu też byłaby wzmocniona - mówi nam pracownik MSZ.

Do prokuratury wpłynęło ponad sto obywatelskich zawiadomień o znieważeniu narodu polskiego przez prof. Grossa po jego komentarzu wydrukowanym m.in. przez niemiecki "Die Welt".

Zdaniem Grossa opór Polaków wobec przyjmowania uchodźców wynika z nierozliczenia się z doświadczeń wojennych. Krytykę wywołała jego opinia, że w czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Niektórzy historycy polemizowali z przywołaniem tego kontekstu, ale większość nie podważała prawdziwości samego szacunku.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej