14 stycznia Kancelaria Prezydenta zwróciła się do MSZ z prośbą o opinię w sprawie odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi prof. Janowi Tomaszowi Grossowi, socjologowi z Princeton, specjaliście od historii stosunków polsko-żydowskich.

"Potwierdzamy, że do MSZ wpłynęło pismo Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Aktualnie sprawa jest przedmiotem pogłębionej analizy w Ministerstwie" - odpisało biuro prasowe MSZ na pytanie "Wyborczej". O sprawie napisał wczoraj Onet.pl. Z rzecznikiem prezydenta nie udało się skontaktować.

Pomysły odebrania orderu Grossowi - najbardziej znanemu jako autor książki "Sąsiedzi" o mordowaniu Żydów przez polskich sąsiadów latem 1941 r. - pojawiły się na jesieni 2015 r. We wrześniu Gross opublikował w niemieckim "Die Welt" artykuł o kryzysie imigracyjnym. Pisał m.in., że opór Polski wobec przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu wynika z doświadczeń wojennych. Szczególne poruszenie wzbudziła opinia Grossa, że w czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Z przytaczaniem tej liczby w tym kontekście polemizowali historycy, także ci, którzy pisali krytycznie o stosunkach polsko-żydowskich w czasie wojny, oraz publicyści - m.in. Adam Michnik, redaktor naczelny "Wyborczej". Większość nie podważała prawdziwości samego szacunku.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej