Sondaż TNS opublikował "Fakt". Wynika z niego, że PiS cieszy się poparciem 31,2 proc. społeczeństwa, ale partię Jarosława Kaczyńskiego coraz bardziej dogania Nowoczesna (z wynikiem 24,4 proc.) i Platforma Obywatelska (21,1 proc.). Na ugrupowanie Kukiz'15 zagłosowałoby 9,5 proc. wyborców.

Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem: na partię KORWiN zagłosowałoby 4,2 proc. wyborców, na Zjednoczoną Lewicę - 3,5 proc., a na PSL - 2 proc. Stosunkowo dużym poparciem cieszy się według TNS Polska Partia Razem, na którą zagłosowałoby 3,5 proc. wyborców.Oznacza to, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ani w pojedynkę, ani w koalicji z ugrupowaniem Kukiz'15 PiS nie mógłby objąć władzy. Sięgnęłaby po nie za to koalicja Nowoczesnej z Platformą Obywatelską, gdyby ugrupowania doszły do porozumienia.

Razem mogłyby liczyć na 243 mandaty w Sejmie (130 Nowoczesnej plus 113 PO), podczas gdy PiS w porozumieniu z Kukiz'15 - tylko na 216 (175 PiS-u i 41 Kukiz'15). Utworzenie rządów wymaga większości miejsc w parlamencie, czyli 231 mandatów.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej