Zarząd Polskiego Radia odwołał także dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Mariusza Borkowskiego, a także dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy Juliusza Michała Maliszewskiego.

Wcześniej poinformowano, że z funkcji dyrektora redaktora naczelnego radiowej Jedynki został zwolniony Kamil Dąbrowa.

Po przegłosowaniu przez parlament zmian pozwalających ministrowi skarbu na powołanie szefów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz kończących kadencję Dąbrowa zdecydował, by od 1 stycznia w stacji o pełnej godzinie emitować na zmianę hymn Polski i "Odę do radości", hymn Unii Europejskiej. Jak wyjaśniał, była to forma zwrócenia uwagi na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza "mała" nowelizacja ustawy medialnej.

- Podpływają piraci, rzucają haki i próbują przejąć okręt, dziurawiąc go i niszcząc. A przy okazji wyrzucają za burtę nie tylko nas - kapitanów, czyli ludzi na stanowiskach kierowniczych, ale też dziennikarzy, którzy bardzo dobrze wykonywali swoją pracę. W efekcie ten okręt, który do tej pory płynął po czasem spokojnym, a czasem wzburzonym morzu, będzie płynął w kierunku raf - mówił Dąbrowa.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej