Dlaczego MNiSW zawiesiło nabór? Na stronie resortu czytamy, że do dziś do programu "Studia dla wybitnych" nie zgłosił się żaden chętny. Za to do resortu miało wpłynąć wiele pytań i wątpliwości.

"Decyzja o zawieszeniu naboru pozwoli wypracować lepsze procedury i zasady przyjmowania wniosków i kierowania na studia w ramach programu" - przekonują w ministerstwie i zapowiadają konsultacje w tej sprawie. Po nich najpewniej nabór zostanie wznowiony, ale kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo.

Państwo miało wysłać do Harvardu

Na czym dokładnie miał polegać zawieszony program? Został ogłoszony i przyjęty przez Sejm w tym roku. Jego zadaniem miało być ułatwienie wybitnie uzdolnionym studentom naukę na zagranicznych uniwersytetach. Był skierowany do studentów drugiego stopnia i stanowił odpowiedź na pomysł premier Ewy Kopacz, która zapowiedziała w swoim exposé, że Polska będzie finansować naukę najlepszym studentom na renomowanych zagranicznych uczelniach. Program miał trwać 10 lat i kosztować 336 mln zł. Według szacunków resortu nauki skorzystałoby z niego ok. 700 studentów. Pierwsi mieli wyjechać i uczyć się na koszt państwa na uczelniach z czołówki tzw. listy szanghajskiej w 2016 roku.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej