- "Naprawianie świata" poranionego nienawiścią wobec innego jest moim obowiązkiem, który realizuję każdego dnia, jako nauczyciel i jako człowiek - mówi o sobie Jakub Niewiński, któremu 23 października przyznano Nagrodę im. Ireny Sendlerowej.

Jakub Niewiński uczy w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie języka polskiego, etyki oraz wychowania do życia w rodzinie. Prowadzi autorską klasę interdyscyplinarną "Hipolit" i jest liderem Koła Wielokulturowego. Poza szkołą prezesuje też Komitetowi Partnerskiemu Ziemi Goślińskiej. Jest trenerem w zakresie edukacji o Holocauście oraz edukacji międzykulturowej. Na Akademii Pedagogiki Specjalnej pisze właśnie doktorat.

Mały Książę i uchodźcy

Nagroda dla Niewińskiego to ukoronowanie jego wieloletnich działań na rzecz empatii i akceptacji różnorodności.

- W ostatnich tygodniach zastanawiałem się, jak wprowadzić na lekcje temat uchodźców - mówił, odbierając nagrodę. - I robiłem to. Wtedy, gdy czytaliśmy "Małego Księcia", uczniowie przygotowali instrukcję oswajania uchodźców. Gdy rozmawialiśmy o Miłosiernym Samarytaninie, próbowaliśmy się odnaleźć w jego roli. Ostatnio byłem z klasą w kinie na "Małym Księciu". Dla moich uczniów to po tych dyskusjach było wielkie przeżycie. Jedna z uczennic powiedziała mi później, że rozmawiała z mamą, która źle się odnosiła do uchodźców. A ona nie chce już słyszeć takich słów. Może nie uda mi się zmienić wszystkich, nawet całej klasy, ale trzeba się starać - dodawał.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej