Wśród lekarzy ginekologów odsetek ten jest jeszcze wyższy - 42 proc. z nich nie ma nic przeciwko zlikwidowaniu prawa do klauzuli sumienia.

24 lipca serwis Konsylium24.pl zapytał losowo dobraną grupę 1,006 lekarzy z całej Polski: "Czy zgadzasz się, żeby prawo do korzystania przez polskich lekarzy z klauzuli sumienia zostało zlikwidowane?".

Większość zapytanych lekarzy była przeciwko likwidacji tego przywileju (40 proc. zdecydowanie przeciw, 20 proc. raczej przeciw).

32 proc. lekarzy zgadza się na likwidację klauzuli sumienia (w tym 19 proc. zdecydowanie się zgadza). 8 proc. lekarzy nie miało w ogóle zdania na ten temat.

Wśród ginekologów aż 42 proc. zgadza się na likwidację klauzuli sumienia (w tym 27 proc. zdecydowanie się zgadza).

Badanie pokazało również silną zależność pomiędzy stażem pracy a poglądami lekarzy. Wśród najmłodszych lekarzy (do siedmiu lat stażu pracy) tylko 22 proc. dopuszcza likwidację prawa do klauzuli sumienia, lekarze ze średnim stażem (8-20 lat pracy) w 31 proc. zgadzają się na likwidację tego prawa. Najbardziej doświadczeni lekarze (ponad 20 lat w zawodzie) w 40 proc. zgadzają się na likwidację prawa do korzystania z klauzuli sumienia.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej