W maju 2011 r. watykańska Kongregacja Nauki Wiary zobowiązała Kościoły na całym świecie do przygotowania wytycznych "dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Polski Episkopat takie wskazówki stworzył wcześniej, ale dostosowywał je do wskazówek watykańskich. Ostatnie aneksy zostały przyjęte jesienią ubiegłego roku.

Pierwszy aneks dotyczy pomocy terapeutycznej i psychologicznej dla ofiar księży pedofilów. Kościół będzie pokrywał jej koszty, nie zamierza jednak płacić ofiarom odszkodowań.

Drugi aneks mówi o tym, co powinien zrobić Kościół, kiedy dowie się, że ksiądz skrzywdził dziecko. Właśnie ten punkt budzi najwięcej kontrowersji, bo nie nakłada na biskupów obowiązku zgłaszania przypadków pedofilii prokuraturze. Jeżeli ofiara pedofila zgłosi się do przedstawiciela Kościoła, ten musi ją jedynie namawiać, by zgłosiła to do prokuratury, ale sam nie musi tego robić. Polskie prawo nakłada na biskupów jedynie "społeczny obowiązek" donoszenia o przypadkach pedofilii.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej