Sprawdź na www.matura.ewd.edu.pl. Znajdziesz tam wyniki każdego liceum (i technikum) w kraju - od Warszawy po małe Sompolno.

Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) ujawnił wczoraj tzw. edukacyjną wartość dodaną szkół (EWD) za trzy ostatnie lata. Z danych można się dowiedzieć, jak każda szkoła radzi sobie z językiem polskim, matematyką oraz ogólniej - z przedmiotami w grupie humanistycznej (polski, historia, wiedza o społeczeństwie) i matematyczno-przyrodniczymi (matematyka, informatyka, fizyka, chemia, biologia i geografia). Czy licea dobrze uczą tych przedmiotów? Czy do kapitału, który wnosi uczeń po gimnazjum, coś jeszcze dorzucają, czy podtrzymują tylko poziom ucznia, a może nawet go obniżają?

EWD nie jest wyłącznie zestawieniem wyników maturalnych, a takimi właśnie rankingami posługują się chętnie szkoły, wabiąc nowych kandydatów. Mamy tu porównanie wyników konkretnych uczniów po gimnazjum, a potem na maturze, czyli na zakończenie liceum. Wystarczy w wyszukiwarkę na stronie wpisać nazwę szkoły i miejscowość, dostajesz wyniki każdego liceum z okolicy. Możesz je zestawić również z wynikami szkół w regionie. Na stronie IBE nie ma jednak takiego rankingu szkół, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie jest to więc lista szkół uszeregowanych od najlepszej do najgorszej. Można tylko sprawdzić, w której z pięciu kategorii szkoła się mieści, a więc czy jest: szkołą neutralną (przeciętnie efektywną), szkołą sukcesu (przyjmuje dobrych kandydatów, wypuszcza dobrych absolwentów), szkołą wspierającą (nawet z przeciętnych kandydatów zrobi dobrych absolwentów), czy wymaga pomocy (kandydaci słabi, absolwenci też). A może - co najgorsze - jest szkołą niewykorzystanych możliwości, bierze dobrych uczniów, a potem ich marnuje?
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej