W sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Legnicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprosił do uczestnictwa w zaplanowanym na 13 grudnia "marszu w obronie demokracji i wolnych mediów". Podobny marsz PiS organizował w ubiegłym roku.

- Polskie społeczeństwo chce zmiany, ale żeby ona nastąpiła, demokracja musi dobrze funkcjonować, i o to musimy walczyć - mówił Kaczyński.

Organizatorem marszu formalnie jest Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Wiceprezes PiS Adam Lipiński mówi "Gazecie", że to ruch będzie formalnie decydował o składzie komitetu organizacyjnego marszu. Ale już wiadomo, kogo do komitetu organizacyjnego raczej nie zaproszą - według Lipińskiego nie będzie w nim Ruchu Narodowego i ONR. Podczas marszu 11 listopada narodowcy wzywali do obalenia republiki Okrągłego Stołu.

- Wolałbym, żeby w organizowanych przez nas manifestacjach nie uczestniczyli ludzie, którzy są kojarzeni z agresją na ulicach, bo to obciąża PiS - mówi Lipiński. - Jak się chcą narodowcy z lewakami bić na ulicach, to nie na naszym marszu.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej