- Posłowie dostaną instrukcję, jak zwracać się do kolegów - podał portal TVP.Info. W informacji czytamy, że "Komisja Etyki Poselskiej pracuje z Biurem Analiz Sejmowych nad opinią dla posłów, dotyczącą zasad zwracania się w Sejmie do przedstawicieli mniejszości etnicznych i seksualnych" To skutek m.in. wypowiedzi Marka Suskiego z PiS, który czarnoskórego Johna Godsona z PO nazwał "Murzynkiem". Jego wypowiedzią zajęła się komisja. Suski twierdzi, że był to "żartobliwy zwrot". 

Agata Kondzińska: Posłowie dostaną instrukcje, jak zwracać się do kolegów?

Franciszek Stefaniuk: Nie o instrukcję chodzi. Ponieważ taki temat zaistniał na komisji etyki poselskiej, to jako przewodniczący zaprosiłem ekspertów z Biura Analiz Sejmowych, żeby poważnie go potraktować.

A potem instruować posłów?

- Nie. Po prostu nie chcemy zlekceważyć problemu. W jakiś sposób posłom trzeba zwrócić uwagę, ale to nie znaczy, że komisja ma napisać instrukcję. Nie jest nawet do tego upoważniona. Zabieramy głos na ten temat po to, by ktoś nie robił sobie takich żartów, ale też by osoby o szczególnej wrażliwości nie wykorzystywały tego jako instrumentu walki politycznej czy działania. Nie mówiły zaraz, że są szykanowane, zamęczane. Wie pani, na męczeństwie długo się u nas jedzie.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej