Na razie minister Kołodko kompletuje swoją drużynę. Przesądzone jest odejście Andrzeja Raczko i Jacka Bartkiewicza, obaj złożyli dymisje na ręce Marka Belki i - jak dowiaduje się "Gazeta" - nie mają ochoty zostać w resorcie. Raczko odpowiadał za dług publiczny i kontakty z Unią Europejską w zakresie finansów, a Bartkiewicz za instytucje finansowe, politykę regionalną i gospodarkę narodową.

W ministerstwie pojawił się już Marek Ociepka. Absolwent SGPiS, doradca prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej SA. Wcześniej pracował m.in. w Banku Handlowym w Warszawie. Był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Finansów i dyrektorem gabinetu ministra finansów, w czasach gdy był nim Grzegorz Kołodko.

Nowymi wiceministrami zostaną też: Ryszard Michalski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w poprzedniej koalicji PSL-SLD, powołał go premier Waldemar Pawlak) i prof. z Akademii Ekonomicznej w Krakowie Jan Czekaj. Dla niego także nie jest to rządowy debiut - w latach 1994-96 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Zasiadał też w radzie Giełdy Papierów Wartościowych ( teraz trafił do niej ponownie) i w radzie nadzorczej Banku Przemysłowo-Handlowego, skąd odwołał przez min. Emila Wąsacza. Czekaj znany jest z publicystycznego temperamentu - jego teksty - m.in. o amerykańskim systemie podatkowym zamieszczała także "Gazeta" ). Michalski przejmie prawdopodobnie kompetencje Raczki, a Czekaj - Bartkiewicza.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej