W piątek wieczorem minister skarbu nieoczekiwanie wymienił zarząd państwowej spółki PERN Przyjaźń, właściciela strategicznych ropociągów, które pompują rosyjską ropę do rafinerii w Polsce i Niemiec Wschodnich.

Grad odwołał prezesa PERN Krzysztofa Spandowskiego i wiceprezesa Jerzego Komorowskiego, którzy w marcu zostali wybrani w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Skarbu. Z osób wybranych w konkursie zachował posadę tylko Marek Litka, działacz Platformy Obywatelskiej związany z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

Działaczem PO jest też Robert Soszyński, którego bez konkursu minister Grad mianował nowym prezesem PERN. Soszyński to były naczelnik wydziału kultury i edukacji na Mokotowie, członek zarządu Pałacu Kultury i Nauki, prezes jednego z warszawskich TBS. Jest członkiem rady krajowej PO. W 2006 r. jako kandydat Platformy został burmistrzem Mokotowa i przewodniczącym sejmiku Mazowsza. Pół roku temu z jednej z tych posad zrezygnował, zamieniając fotela burmistrza Mokotowa na prezesurę w firmie CIECh-Service. To spółka kontrolowanego przez Ministerstwo Skarbu holdingu chemicznego CIECh, odpowiedzialna za nieruchomości i park samochodów holdingu.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej