O tych planach poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński na konferencji prasowej w Episkopacie. Zgromadzenie będzie zwołanie w budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaproszony jest Andrzej Duda, który ma wygłosić specjalne orędzie. Kuchciński przyznał, że spodziewa się 1200 gości, również z zagranicy. Zaproszeni są przedstawiciele Episkopatu, a także parlamentów i rządów wszystkich europejskich państw.

- Obchody te będą najważniejszym potwierdzeniem skali zmian. Parlament niepodległej Rzeczypospolitej sięga do korzeni, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 roku. W tamtych decyzjach, tych dawnych i niedawnych umieszczamy źródła aksjologiczne naszych działań. Tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski - mówił Kuchciński.

- Nie będzie "dobrej zmiany", poprawy sytuacji życiowej Polaków, bez odnowy ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania chrześcijaństwa w dzieje narodu. Polityka nie może opierać się jedynie na realizacji interesów, ale powinna mieć też wymiar moralny. Przez ostatnie 26 lat świadomość społeczna Polaków została osadzona na przekonaniu, że jesteśmy naznaczeni piętnem klęski, nieodpowiedzialności, a cała nasza historia została ukształtowana przez błędy polityczne. Wydarzenia 966 roku zaprzeczają tej tezie. To przykład historycznej mądrości, sukcesu - mówił Kuchciński.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej