Na specjalnej konferencji prasowej Kijowski przestrzegał przed procedowaną obecnie w Senacie nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Jego zdaniem ?spowoduje ona, że obywatele przestaną być bezpieczni wobec władzy, która w dowolny sposób będzie mogła zagrozić wolności każdego z nas?.

- KOD apeluje do prezydenta, żeby tej ustawy nie podpisywał, żeby przed podpisaniem skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent składał ślubowanie na konstytucję, dodając słowa "Tak mi dopomóż Bóg", i bardzo gorąco apelujemy, żeby dotrzymał tego ślubowania, pilnował porządku konstytucyjnego w Polsce - mówił Kijowski. I dodał:

- Jednocześnie zamierzamy dziś zgłosić do Sejmu obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Przygotowujemy ustawę o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W najbliższym czasie będziemy zbierali pod nią podpisy, zgłosimy ją w trybie przewidzianym prawem, tak żeby można było zachować niezawisłość TK, żeby mógł bez problemów sprawnie orzekać i bronić nas, obywateli.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej