Dominika Wielowieyska: Czy prywatyzacja huty na Słowacji była dla tego państwa korzystna? Przecież US Steel kupił jedynie cenne aktywa spółki, a cały balast starej huty w postaci zobowiązań pozostał na głowie rządu.

John Goodish: W przypadku słowackiej VSZ spółka-matka miała 425 mln dol. długu, produkowała 3,6 mln ton stali. Jednocześnie Huta Koszyce była zaangażowana w różne rodzaje działalności niezwiązane z hutnictwem. My kupiliśmy aktywa stalowe i wzięliśmy na siebie 325 mln długów.

Biorąc pod uwagę, że US Steel zapłacił ponad 60 mln dol. za hutę oraz spłacił zobowiązania podatkowe i wobec dostawców, to VSZ w sumie otrzymał ponad 100 mln dol. w gotówce.

W Polsce na początku też chcieliście zastosować ten wariant: wyjąć cenne aktywa z PHS, a starą spółkę i resztę zadłużenia pozostawić państwu...

- Na większość pytań dotyczących Polski nie mogę odpowiedzieć z powodu umowy o poufności. Ale zapewniam, że nigdy nie argumentowaliśmy, że należy kupić tylko PHS i oddzielić spółki zależne lub przejąć wyłącznie aktywa PHS.
Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej