- Odebrałem w tej sprawie pięć telefonów z rzędu. Ludzie pytali, czy to prawda, że organizujemy taki wykład. Gdy usłyszałem tytuł, skoczyło mi ciśnienie - mówi prof. Roman Kubicki, etyk i dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tytuł brzmi: "Gender - dewastacja człowieka i rodziny". Wygłosi go dyrektor Centrum Etyki UAM, ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz. Otwarte spotkanie z księdzem na Uniwersytecie Ekonomicznym organizuje Korporacja Akademicka Lechia, zrzeszająca studentów i absolwentów uczelni. Kubicki w rozesłanym do mediów oświadczeniu podkreśla, że Instytut Filozofii nie ma z Centrum Etyki UAM nic wspólnego, działa ono w ramach Wydziału Teologii. - Dotychczas pomyłki nie były problemem, tym razem jednak zmuszony jestem interweniować - podkreśla Kubicki.

Pod petycją przeciwko wykładowi w ciągu kilku godzin podpisało się 200 osób, w tym wielu naukowców. Autorzy petycji piszą: "Pozwalamy sobie wyrazić poważne zaniepokojenie faktem, że tego rodzaju tendencyjne, ideologiczne i propagandowe wystąpienie może zaistnieć w przestrzeni, która z istoty swojej winna służyć wiedzy, prawdzie i równouprawnieniu".
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej