Minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner w rozmowie z Radiem Zet powiedział, że dymisja Kossowskiego zostanie podpisana w piątek. Sam wiceminister nie chciał nam tego skomentować. Jednak informację o jego dymisji potwierdził nam inny członek rządu Leszka Millera.

Według naszych rozmówców kompetencje Kossowskiego przejmie wiceminister Jacek Piechota. Sam Kossowski ma zostać prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

To nie przez strajki

Rezygnacja Kossowskiego nastąpiła w bardzo gorącym okresie. W czechowickiej kopalni Silesia od poniedziałku trwa protest. Pod ziemią strajkuje prawie 400 górników. Według zapowiedzi "Solidarności" protest będzie rozszerzał się. Z naszych informacji wynika, ze być może już w piątek rozpocznie się podziemny protest w czterech kolejnych kopalniach. Związkowcy domagają się zmian programu restrukturyzacji branży, nie godząc się na zamknięcie w najbliższych latach siedmiu kopalń. Przypomnijmy: rząd przyjął program jesienią ubiegłego roku. Oprócz zamknięcia do 2004 r. siedmiu kopalń, zakładał on zwolnienie 35 tys. pracowników (część z nich odeszłaby z tzw. przyczyn naturalnych). Ostateczne decyzje mają być podjęte w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Rząd zreorganizował także branżę - w miejsce pięciu spółek węglowych powstała Kompania Węglowa.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej