Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki i Artur Andrus zachęcają Polaków do wysyłania bliskim i przyjaciołom specjalnych kartek pocztowych z życzeniami na Święto Niepodległości. Ich wzory zaprojektowali znani polscy artyści: Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski i Józef Wilkoń.

- Ten pomysł nie jest nowy i podoba mi się zdecydowanie bardziej niż czekoladowy orzeł, który stanął przed Pałacem Prezydenckim z okazji Dnia Flagi - mówi Janusz Sibora, gdański historyk I wojny światowej i badacz dziejów ceremoniału państwowego. - Nie przystoi przecież zjadać godła narodowego. Kartka pocztowa jako element walki o niepodległość ma za to długą tradycję.

Odsłonka i pisanka

Pierwsze kartki pocztowe pojawiły się w 1865 r. w Niemczech. W Polsce pierwszą pocztówkę wysłano blisko 30 lat później, w 1892 r. Początkowo nazywano ją z rosyjska "odkrytką" lub "kartą korespondencyjną". W konkursie na polską nazwę wziął udział Henryk Sienkiewicz (ukrywający się pod pseudonimem Maria R.). Wymyślona przez niego "pocztówka" w 1900 roku wygrała z takimi propozycjami jak odsłonka, odwrotka, pisanka, niedyskretka i listówka.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej