Zygmunt Januszewski urodził się w 1956 r. w Warszawie. Studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych - w Pracowni Ilustracji kierowanej wówczas przez prof. Janusza Stannego.

Po ukończeniu studiów w 1981 r. rozpoczął międzynarodową karierę. Prezentował prace na ponad stu wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Projektował plakaty dla oper i teatrów w Bielefeld, Bonn i St. Gallen. W roku 2000 został wykładowcą w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, od 2002 kierował macierzystą Pracownią Ilustracji.

"Odkąd pracownię objął jej trzeci szef Zygmunt Januszewski [pierwszym był Jan Marcin Szancer], polska ilustracja przeżywa prawdziwy renesans, czego dowodem są sukcesy polskich grafików. Wśród najczęściej wyróżnianych są asystentki Januszewskiego - Monika Hanulak i Agata Dudek" - pisała niedawno w "Gazecie" Magda Piekarska. Rzeczywiście, kilkanaście dni temu pisaliśmy, że twórcy prestiżowego festiwalu Illustrative w Berlinie dostrzegli polskich rysowników i na początku września ich prace były w Niemczech prezentowane na specjalnej wystawie.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej