Święty Mikołaj to postać prawdziwa. Był biskupem Miry (270-343 r.). Pomagał chorym, potrzebującym, dzieciom. Najmłodszym wręczał upominki, żeby ujrzeć uśmiech na ich buziach.

Legenda o Mikołaju głosi, że kiedyś biedny człowiek nie był w stanie zapewnić posagu swoim trzem córkom. Wtedy właśnie biskup miał podrzucić mu w nocy pieniądze. Jedna z wersji tej historii mówi, że święty zrobił to przez komin.

Biskup został kanonizowany w IX wieku, a dzień jego śmierci 6 grudnia ludzie na całym świecie dają sobie prezenty.

Święty nordycki skrzat

Przez wieki Mikołaj miał na sobie strój biskupa, a w ręku dzierżył pastorał. Inaczej jego postać potraktowali Skandynawowie i Holendrzy. Według nich święty przybył z północy na białym koniu. Nazywany był Sinterklaas.

Ta wersja uległa modyfikacji w XIX wieku, w związku z holenderskimi osadnikami w Ameryce. Washington Irwing w 1809 roku postanowił zażartować z nich i napisał satyryczny artykuł o Sinterklaasie. Irwing przedstawił Mikołaja jako nordyckiego krasnoluda, który porzucił biskupi strój i przywdział krótkie flamandzkie spodnie, na głowę wcisnął kapelusz z szerokim rondem a w ustach ćmił fajkę. Mikołaj ten zimową nocą hasał po dachach, a prezenty wrzucał przez kominy. To była hybryda katolickiej tradycji, wpływów skandynawskich i wkładu nowej kultury amerykańskiej. Chyba nawet wbrew oczekiwaniom samego Irwinga ten wizerunek wszedł do powszechnego użycia.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej