Geolodzy z KGHM odkryli złoża złota pod Bolesławcem

Michał Kokot
16.08.2012 19:54
A A A Drukuj
Siedziba KGHM w Lubinie

Siedziba KGHM w Lubinie (Fot. Mieczysław Michalak/ AG)

KGHM odkrył bogate złoża miedzi, srebra i złota w okolicy kopalni pod Bolesławcem zamkniętej ponad 20 lat temu. Ich eksploatacja ma na lata zabezpieczyć miejsca pracy, gdy miedzi zabraknie w obecnych kopalniach.
Polska Miedź kilka lat temu rozpoczęła badania złoża w okolicy Warty Bolesławieckiej. Właśnie tam od 1953 do 1987 roku wydobywane były miedź i srebro z kopalni Konrad. Pod koniec lat 80. została ona zamknięta, gdyż wydobycie metali przestało być opłacalne.

Dlaczego teraz ma się opłacać? W latach 80. miedź wydobywana z Konrada była na głębokości 800 metrów. Teraz mają być eksploatowane złoża z głębokości 1500 metrów, co kiedyś nie było możliwe.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się analiza chemiczna rdzeni wiertniczych. - Odkryliśmy bogate pokłady miedzi, srebra oraz złota. Koncentracja tych dwóch pierwszych metali w rudzie jest tak wysoka, że wydobycie tego złoża najprawdopodobniej będzie opłacalne. Pokłady miedzi na świecie bowiem kurczą się, a jej cena jest niezmiennie wysoka - mówi Grzegorz Lipień, kierownik Wydziału Eksploracji w KGHM.

Złoże w Warcie Bolesławieckiej zapowiada się póki co bardzo obiecująco: zawartość miedzi w rudzie jest podobna do tej, która wydobywana jest z najbardziej rentownej kopalni Rudna, a ilość srebra jest większa niż w najbogatszej pod tym względem kopalni Lubin.

Geolodzy na razie wykonali osiem z dziewięciu planowanych odwiertów. W ciągu trzech lat gotowa ma być cała dokumentacja przyszłego obszaru wydobycia. Wówczas zarząd KGHM oraz rada nadzorcza spółki będą musieli podjąć decyzję, czy zainwestować miliardy złotych w budowę kopalni. Same prace mają trwać od czterech do pięciu lat.

Równocześnie KGHM prowadzi badania w tym samym paśmie miedzionośnym, leżącym na terenie Niemiec koło miejscowości Weisswasser przy granicy z Polską. - Dotychczasowe wyniki są zachęcające, ale musimy wykonać jeszcze dodatkowe odwierty, by stwierdzić, czy eksploatacja tego złoża może być w przyszłości opłacalna - mówi Grzegorz Lipień.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX