Premier Leszek Miller powołał wczoraj Irenę Herbst na na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Herbst (ur. w 1946), od czerwca 1996 r. do październik tego roku była wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie odpowiadała za Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Wcześniej przez cztery lata była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Była m.in. innymi współautorką nowego ładu budowlanego, który m.in. wprowadzał program taniego budownictwa mieszkaniowego (tzw. TBS-y) i zapoczątkował reformę czynszów.

W latach 1990-1992 była przewodniczącą Rady Banku Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego. Wcześniej przez 20 lat (1972 - 1992) jej kariera zawodowa była związana z Instytutem Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego (obecnie Instytut Gospodarki Mieszkaniowej).

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji dotyczących budownictwa mieszkaniowego: m.in. koncepcji banku budownictwa mieszkaniowego (1998 r.), prywatyzacji budownictwa (1990 r.), społecznego budownictwa czynszowego i roli BGK w jego finansowaniu (1992 r.), systemu kredytów kontraktowych (1991 r.) i hipotecznych (1992 r.). Ukończyła Wydział Ekonomii Politycznej UW. Jest mężatką, ma troje dzieci.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej