W każdej z tych ról na swój, wyjątkowy sposób skupiony i perfekcyjny. Księdzem jest mądrym, co potwierdzą parafianie z Wildy; teologiem wielkim, co potwierdzą najwybitniejsi teologowie świata; a nauczycielem bezinteresownie oddanym, o czym zaświadczą Jego seminarzyści.

Jest świadkiem wiary, a jednocześnie tytanem pracy i gigantem intelektu. W tym, co pisze i co mówi, zawsze odrzuca to, co uniemożliwia prawdziwy dialog i dojście do prawdy: uprzedzenia, uproszczenia i stereotypy. W czasach, które są trudne i dla człowieka, i dla Kościoła, taki głos jest bezcenny.

Na życzenie Laureata tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody Giganta będzie miała kameralny charakter - odbędzie się o godz. 19.15 na Wydziale Teologicznym UAM przy ul. Wieżowej.

W poprzednich latach laureatami Giganta byli: 1993 - Janusz Lewandowski, 1994 - Stanisław Barańczak, 1995 - Tadeusz Mazowiecki, 1996 - Krzysztof Wielicki, 1997 - o. Jan Góra, 1998 - Andrzej Maleszka, 1999 - Tomasz Herkt, 2000 - Stefan Stuligrosz, 2001 - Szymon Ziółkowski.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej