Grypa zduszona w zarodku

Alternatywny lek na grypę ma działać inaczej niż dostępne obecnie na rynku terapie. Wirus grypy bardzo szybko mutuje, co sprawia, że nie tylko ubiegłoroczne szczepionki są nieskuteczne, ale też zmniejsza się efektywność leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu tej choroby. Te ostatnie powodują również liczne efekty uboczne. Nowy lek ma uderzyć w element kluczowy w rozwoju wirusa - enzym pozwalający na powielenie jego materiału genetycznego zawartego w RNA. To pozwoli na zabicie wirusa nawet w zaawansowanym stadium choroby.

Innowacyjny lek na grypę skuteczny w testach

Koncepcję nowego leku opracowała Katarzyna Kamińska, obecnie prezes firmy TherVira będącej spółką typu spin off Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Lek powstał w drodze modelowania komputerowego, a teraz badaczka wraz z czteroosobowym zespołem przenosi go do świata rzeczywistego. Mają już na koncie pierwsze sukcesy - nowo odkryta substancja okazała się skuteczna w testach laboratoryjnych. W pracach tych uczestniczą również naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. W związku z tym odkryciem Katarzyna Kamińska znalazła się w gronie dziesięciorga młodych Polaków wyróżnionych przez magazyn "MIT Technology Review" w konkursie Innovators Under 35 Poland 2016.
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.