Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi, a palaczami wynosi 15 lat. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Około 9 mln Polaków nałogowo pali. Ponad połowa palaczy chciałoby rzucić nałóg.

Jest to przyjemność, którą są w stanie zrozumieć tylko osoby uzależnione od tytoniu. Bo co może być fajnego w napełnianiu swoich płuc szarym dymem, w porannym kaszlu, zadyszce oraz śmierdzącym ciele i ubraniach? A jednak. Na świecie setki milionów osób codziennie pali papierosy, przez co szkodzi swojemu ciału, kaszle i śmierdzi. A prawie każda z nich zapala pierwszego papierosa już pół godziny po obudzeniu się. Młodzi ludzie zaczynają nałogowo palić między 18. a 24. rokiem życia. Prawie połowa palaczy w naszym kraju pali od ponad 20 lat!

Przez wiele lat prym w paleniu wiedli mężczyźni, ale to się zmieniło. Kobiety gonią ich w takim tempie, że niedługo mogą wyjść na prowadzenie. Mimo tego, że dzięki szeroko zakrojonej kampanii antynikotynowej spada liczba palaczy na całym świecie, to liczba uzależnionych kobiet rośnie. Szacuje się, że w 2025 r. będzie ich dwa razy więcej niż obecnie.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych, takich jak m.in.: aceton, amoniak, arsen, benzopiren, butan, chlorek winylu, ciała smołowate, cyjanowodór, DDT, dibenzoakrydyna, dimetylonitrozoamina, fenole, formaldehyd, kadm, naftyloamina, piren, tlenek węgla, toluidyna, uretan oraz promieniotwórczy polon. W 1993 r. środowiskowy dym tytoniowy został zaliczony do kategorii znanych czynników rakotwórczych u ludzi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, w 2000 r. - przez amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych, a w 2002 r. - Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO IARC).

Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi, a palaczami wynosi 15 lat. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17. do 71. roku życia wypala średnio 311 tys. 688 papierosów.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce ok. 9 mln osób nałogowo pali papierosy.

Jak nikotyna nami steruje? Co się dzieje, kiedy przestajesz palić? Dlaczego kobiety palą inaczej? Na czym polega tytoniowa skóra? "Nie hoduj raka płuca" - rozmowa z prof. Maciejem Krzakowskim, onkologiem. Co mogą zrobić papierosy? - czytaj w środowym "Tylko Zdrowie", dodatku do "Wyborczej"

Poza tym w numerze: * Dobre uczynki jak witaminy Wolontariusze rzadziej chorują, unikają depresji, lepiej znoszą zawał * Dlaczego boli cię kręgosłup Nie odpoczywa nawet w nocy, jeśli masz złą poduszkę

Więcej