Masz oczy niebieskie - uważaj na alkohol i słońce, bo jesteś bardziej zagrożony uzależnieniem i czerniakiem niż posiadacze brązowych tęczówek. Ci ostatni natomiast częściej chorują na zaćmę i są mniej odporni na ból. Czytajcie w środę w magazynie "Tylko Zdrowie"

Polub nas na Facebooku

(...) Już ponad dekadę temu naukowcy zauważyli, że osoby o jasnych oczach i jasnej karnacji, które przybyły z Europy do Ameryki Południowej, częściej chorują na nowotwory skóry.

Z kolei osoby o ciemnych tęczówkach mieszkające w Skandynawii częściej zapadają na gruźlicę i różne infekcje, częściej cierpią też na zaburzenia immunologiczne i mają większą skłonność do depresji oraz wahań nastroju.

Z czym więc wiąże się kolor oczu?

Uzależnienie od alkoholu

W Polsce około 10 proc. dorosłych osób nadużywa alkoholu (pije za dużo i za często), a 2-3 proc. jest od niego uzależnionych. To, że nadużywamy alkoholu, jest zależne od nas samych, natomiast to, że u niektórych osób nadużywanie przechodzi w nałóg alkoholowy, jest już od nich niezależne.

To, czy dana osoba nadużywająca alkoholu uzależni się od niego, czy nie, jest sprawą genów. Nie jest to oczywiście proste, bezpośrednie dziedziczenie. Nie możemy powiedzieć, że uzależniony ojciec przekaże uzależnienie synowi, choć jest prawdopodobne, że w jego rodzinie będzie przekazywana skłonność do uzależnień.

A jak dowodzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Vermont w Burlington, skłonność ta koreluje z niebieskim kolorem oczu. Wyniki ich szeroko zakrojonych badań zostały opublikowane w lipcu tego roku na łamach "American Journal of Medical Genetics". Stwierdzona przez nich korelacja między podatnością na alkoholizm a posiadaniem niebieskich oczu była niezależna od wieku, płci, pochodzenia oraz miejsca zamieszkania.

Jak wyglądało to badanie? W pierwszej kolejności badacze przeanalizowali dane kliniczne i genetyczne pochodzące od ponad 10 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano co najmniej jedno zaburzenie zdrowia psychicznego: depresję, schizofrenię, chorobę dwubiegunową, uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. W wyniku tej analizy wyodrębnili grupę 1263 osób uzależnionych od alkoholu (wszyscy byli Amerykanami europejskiego pochodzenia), u których wykonano szczegółowe profilowanie ich próbek genetycznych.

W efekcie udało się znaleźć kilka genów odpowiedzialnych zarówno za pigmentację tęczówki, jak i za podatność na uzależnienie od alkoholu.

Jak kolor oczu wpływa na potencjalne zachorowania na raka? Dlaczego niebieskoocy są bardziej optymistycznie nastawieni do życia? Te i inne informacje znajdziecie jutro w nowym numerze magazynu "Tylko Zdrowie".

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Więcej